Wymiana układu wydechowego i dolotowego

Układ wydechowy TODA Racing mimo wyścigowych specyfikacji niesamowicie nas zaskoczył swoja glośnością, jest naprawdę cichy i idealnie nadaje się na ulice. Przy różnych wartościach obrotowych i przy ujmowaniu gazu nie występują żadne rezonanse czy inne nie przyjemne dla ucha dźwięki.

W porównaniu do poprzedniego modelu dolotu typu CAI firmy INJEN, nie jest wymagane przeniesienie puszki bezpieczników. Wyniki napewno będą zbliżone do poprzedniego modelu, ale producent obiecuje poprawę poprzez zastosowanie nowszych rozwiązań.

Dlaczego doloty CAI są najlepsze?

Wiadomo że stożek czy stożek na rurze zawsze daje moc, dlatego my prócz testu na hamowni chcemy sprawdzić jego odporność na temperaturę. Srednio wzrostowi temperatury w dolocie o 5*C towarzyszy spadek mocy maksymalnej o ok. 2-5KM, w zależności od warunków i auta. Co za tym idzie, dolot wypada dobrze na hamowni, gdzie jest przewiewnie, maska jest otwarta, a my robimy parę pomiarów. Zupełnie inne warunki spotykają nas na drodze. Nawet chwilowy postój, powoduje, że niezabudowany filtr znajdujący się w komorze silnika podnosi temperaturę powietrza o ok. 10-15*C, a w lato może to być nawet 20-30*C. Bardzo ważną sprawa jest także efektywność dolotu jeśli chodzi o schładzanie nagrzanego powietrza tzn. ile czasu potrzebujemy, aby po postoju i nagrzania powietrza w dolocie np. do 40*C móc schłodzić powietrze do 15*C. Jedne doloty potrzebują na to ok. 180 sekund inne tylko 60. Wiadomo że najszybciej zrobi to dolot, który ma jak najlepszy dostęp do zimnego powietrza, a także ten który jest dość nisko – ciepłe powietrze idzie do góry. Te właściwości wywołują mnóstwo kontrowersji w USA i na świecie na temat sensowności testowania dolotu na hamowni, gdzie nie ma naturalnego przepływu powietrza, a dostarczane powietrze jest tak zimne, jak nigdy w normalnych warunkach. Nikt nie zwraca później uwagi na to, że taki filtr zalożony na zrobioną domowymi sposobami rurkę, który na hamowni dał XX KM, na drodze okazuje się gorszy od seryjnej puszki, która stanowi znacznie lepszą izolację termiczna.

Pierwsze co zauważyliśmy to temperatura w dolocie INJEN CAI po odpaleniu silnika i pracy ok. 10-15 minut (tak że woda juz miała 80*C) wzrosła o jedyne 7*C. Na totalnym postoju, po zrobieniu kilkusekundowej przygazówki, zaczęła odrazu spadać o ok. 3*C. Swiadczy to o niezwykłej skutecznosci takiego dolotu w dostarczaniu zimnego powietrza. Wykres temperatury wzgledem czasu, obciażenia itp. pokażemy po pierwszych pomiarach na hamowni. Temperatura odgrywa kluczową rolę jeśli chodzi o zyski mocy, ponieważ przy tej samej temperaturze większość dolotów różnych firm daje bardzo zbliżone wyniki.

Co do sprawy zassania wody, okres zimy jest chyba najgorszy jeśli chodzi o ilość wody i wielu potencjalnych nabywców dolotów najbardziej się tego obawia. Aby rozwiać obawy wystarczy spojrzeć na nasze zdjęcie nadkola. Auto przejeździło w warunkach zimowych ponad 6tyś. km, widać ze woda i sól była dosłownie wszędzie. Nadkole jest jedynie troszkę przybrudzone i taka ilość napewno nie zaszkodziła ani filtrowi ani silnikowi, szczególnie że filtr jest ustawiony pod kątem i jeszcze trudniej jest go dosięgnąć wodzie. Wbrew obawom, CAI o takiej budowie nie stanowi zagrożenia dla naszego silnika.

  • Trackbacki wy??czone
  • Komentarze (0)
  1. Na razie brak komentarzy.